I’m so miffed!
I love butter…but…not when it goes up in price from 2.50 to 3.79!
I bought 2 pounds of butter last Friday. It normally retails for 2.50. Or it did a month or so ago.
Not anymore! Now it is almost 4 euro!
I like a particular brand called dairy gold.
I don’t like any other brands, I can get a cheaper brand but they taste awful.
Seems everything is going up and up!
Most food items have gone up at least a euro or more! My half dozen eggs went up 40 cent!
I’m annoyed, do they think we’re made of money?
I am on a fixed income!
I can’t afford these astronomical prices!
But well, I don’t really have a choice!
Its buy the more expensive food, or starve!
Well, people! I’m not happy! I’m pissed off!
Written in response to the Monday peeve, hosted by Paula Light of Light Motifs.
Here too. Prices are crazy 😟
LikeLiked by 1 person
It’s unbelievable 😊
LikeLike
Is that Kerry dairy gold? Yum. I use Land o Lakes but a pound lasts a long time
Sent from Yahoo Mail for iPad
LikeLiked by 1 person
Yes, it’s Kerry Derry gold, I love it 😚☺️
LikeLike
I guess a good question in this is how much of that $3.79 is going to the cost of the farmers who are needing to survive in order to bring you the butter when their costs have also increased due to inflation and interest rate hikes.
LikeLiked by 1 person
Yes I didn’t think about that I guess that’s true, but it’s actually €3.79 and that’s about $6 so $6 for £2 of butter which is a lot of money 😆
LikeLiked by 1 person
It certainly is a lot of money. I think it’s about $5 a pound here in Australia.
LikeLiked by 1 person
Yes, indeed, money I don’t have LOL
LikeLiked by 1 person